- Estetyka i bezpieczeństwo: Balustrady szklane w nowoczesnych wnętrzach
- Ciepłe podwaliny pod otwory okienne, garażowe i in. - warto inwestować w solidne rozwiązania budowlane
- Wykończenie łazienki - lista niezbędnych materiałów
- Styropian grafitowy czy XPS – jak wybrać materiały do termoizolacji?
- Przewodnik po Meblach Tapicerowanych: Styl, Komfort, Trwałość
Rynek nieruchomości
W życiu większości młodych ludzi następuje moment, w którym zaczynają myśleć o tym, aby opuścić dom rodzinny i wyprowadzić się „na swoje”. Początkowo jest to zwykle związane z wynajmowaniem mieszkania czy innej nieruchomości, jednak to także z czasem może nie wystarczyć. Wówczas pojawia się decyzja o zakupie nieruchomości. Zwykle towarzyszy jej duża ekscytacja, do której po jakiś czasie dołącza również stres. Nic w tym dziwnego – od podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości do ostatecznego sfinalizowania tego przedsięwzięcia mija zwykle mnóstwo czasu. Czasu, który wypełniają nam nie tylko poszukiwania wymarzonego lokalu, ale też szereg ważnych decyzji, które musimy podjąć, formalności, którym powinniśmy sprostać oraz nerwów – często niepotrzebnych. Jak kupić mieszkanie i nie zwariować?
Ustal budżet, kosztorys budowy itp.
Z zakupem (a tym bardziej budową) nieruchomości są także związane spore koszta. Zanim przejdziemy do poszukiwań należy więc dokładnie określić budżet, jakim dysponujemy w celu zakupu. Wliczać się może do niego zarówno nasz wkład własny, czyli odłożone w tym celu oszczędności, jak i kwota, jaką bank będzie nam skłonny pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego. Swoją zdolność kredytową sprawdź z odpowiednim wyprzedzeniem – najlepiej w tym celu umówić się z doradcą w siedzibie banku. Planując budżet weź pod uwagę dodatkowe opłaty – sporządź wstępny kosztorys budowy czy remontu, sprawdź cennik usługodawców itp.
Co dalej?
Kiedy wiesz już, jaką kwotą na zakup dysponujesz podejmij kilka ważnych decyzji. Po pierwsze – lokalizacja. Znaczenie ma nie tylko to, czy będzie to centrum czy przedmieścia, ale też dostęp do sklepów, oświaty, kultury itp. Po drugie zastanów się, czy wolisz mieszkanie w bloku, czy jednak komfort związany z zakupem domu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W przypadku mieszkania największym plusem jest oczywiście cena. Również koszt utrzymania mieszkania jest mniejszy niż w przypadku domu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że o wiele łatwiej jest je utrzymać w czystości. Niestety często możemy napotkać na problemy na przykład z powodu uciążliwych sąsiadów. Również samemu należy brać pod uwagę komfort sąsiadów, odpadają więc częste i głośne imprezy. Dom jest zwykle o wiele droższy, również w utrzymaniu. Bez wątpienia jednak jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Po pierwsze zyskujesz sporą przestrzeń – nie tylko wewnątrz domu, ale też w formie towarzyszącego mu ogródka. Pi drugie dom jest zazwyczaj gwarancją spokoju. Na koniec wybierz stan nieruchomości, czyli rynek pierwotny albo wtórny. Następnie zacznij szukać!